ŚWIATŁO W POKOJU DZIENNYM

ŚWIATŁO W POKOJU DZIENNYM

Oświetlenie w pokoju dziennym ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jest to pomieszczenie, w którym spędzamy większość czasu. Salon to jedno z niewielu pomieszczeń w domu, które pełni tak wiele funkcji. Ze względu na duże zróżnicowanie oświetlenie powinno być dostosowane do potrzeb mieszkańców domu.

Planując rozmieszczenie oświetlenia w pomieszczeniu dobrze pomyśleć o tym, jak najlepiej wykorzystać naturalne, dzienne światło. Oczywiście, wszystko zależy od ilości i wielkości okien w pomieszczeniu i jego otoczeniu jednakże, jeśli już wybraliśmy mieszkanie nie mamy wpływu na to jak bardzo oświetlony jest nasz salon. Jeśli jesteście na etapie wyboru mieszkania, zwróćcie uwagę na to, po której stronie znajduje się pokój dzienny – jeśli po południowej to doskonale się składa, ponieważ to oznacza, że znacznie oszczędzimy na oświetleniu i każdego dnia dłużej będziemy cieszyć się słonecznym i jasnym wnętrzem.

Salon za dnia    

Doskonale wiemy, że światła w mieszkaniu nigdy za wiele dlatego też warto zadbać, by wykorzystywać każde jego źródło. Na ilość okien w mieszkaniu zwykle nie mamy wpływu, jednakże mamy wpływ na regulację światła w mieszkaniu. Jeśli salon jest słabo oświetlony bądź okna są niewielkie warto zrezygnować z grubych zasłon i wybrać cienkie rolety lub zasłonki i firanki, które również w razie potrzeby chronią przed nadmiarem oświetlenia, ale nie powodują całkowitego odcięcia od promieni słonecznych.
Cosy flat - interior

Oświetlenie po zmroku

Planując układ sztucznego oświetlenia we wnętrzach dobrze dokonać podziału pomieszczenia na strefy i mieć zaplanowany układ mebli oraz ogólny układ. Po co dzielić salon na strefy? Bo to zapewnia komfort przebywania w przestrzeni. Część wypoczynkowa wymaga oświetlenia delikatnego, które nie będzie męczyło oczu, kącik przeznaczony do pracy z oczywistych względów wymaga znacznie intensywniejszego oświetlenia o innej barwie, z kolei strefa wyciszenia (jeśli salon pełni jednocześnie funkcję sypialni) potrzebuje zupełnie innego rodzaju światła. Kluczowe znaczenie przy planowaniu oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach domu ma rozplanowanie instalacji elektrycznej, która uwzględniać musi wielkość pomieszczenia, bowiem im większe, tym więcej powinno być punktów oświetlających. Należy też pamiętać o właściwym rozplanowaniu sterowników światła – powinnyśmy wziąć to pod uwagę nie tylko ze względu na estetykę, ale także funkcjonalność.

Oświetlenie części jadalnej

Właściwe oświetlenie tej części domu jest niezwykle ważne. Właśnie dlatego konieczne jest określenie lokalizacji stołu w salonie. To jedno z niewielu już miejsc, w którym zastosowanie górnego oświetlenia jest wskazane. Dobrze, by znajdowało się nieco obniżone nad stołem, w centralnej jego części.

Oświetlenie strefy wypoczynku

Tu można powiedzieć, że ile osób tyle rozwiązań: wykorzystuje się zarówno oświetlenie boczne (kinkiety) lub górne na zasadzie podświetleń np. halogenów. Jeśli domownicy są miłośnikami wypoczynku na kanapie, warto rozważyć postawienie przy niej lampy stojącej, która daje bezpośrednie oświetlenie. To priorytet w sytuacji, w której salon jest jednocześnie sypialnią. Wówczas lampa stojąca przy kanapie jest równocześnie lampką nocną, która postawiona nieopodal łóżka może być zgaszona bez przemieszczania się po domu w ciemnościach  

Światło jako dekoracja

W nowoczesnych aranżacjach możemy spotkać wiele ciekawych propozycji oświetlenia, które są jednocześnie dekoracją: podświetlane witryny bądź kąciki telewizyjne. Najważniejsze, by oświetlenie zostało zaplanowane już we wstępnym projekcie, równocześnie z pozostałymi elementami stałego oświetlenia. Podczas planowania pamiętać trzeba, że dzięki oświetleniu można osiągnąć różnorodne efekty, jednakże powinniśmy pamiętać by nie przesadzać z jego różnorodnością. Jeśli chcemy, by wnętrze było nastrojowe należy więcej uwagi poświęcić dopracowaniu poziomu światła gotowych punktów oświetleniowych zamiast mnożenia ich w nieskończoność.

carina_blue_krysztal